GYERGYÓKILYÉNFALVA
Gyergyókilyénfalu 1969-ig, a megyésités előtt , külön önnálló közigazgatással rendelkezett, saját vezetősége, (nép) tanáccsa volt. 1969-ben, a megyésítéssel hozzácsatolták Gyergyóújfaluhoz. Ezzel egyidőben Gyergyótekerőpatakot is.
Nem nagy falu a gyegyói falvak viszonylatában, szorgalmas katolikus vallású székelyek lakják. A történelme folyamán itt születtek és nevelkedtek híres, kiemelkedő személyek, akik a falu hírnevét öregbítették.
A falu központjában egy szép katolikus templom van, saját iskolájuk van ahol, a helyi gyerekek a írás-olvasást, számolást elsajátithatják.
Itt született Jakab Antal , 1909. március 13-án, erdély püspöke, aki itt kezdte az elemi iskoláit, egyházi, katolikus vallásban nevelkedett. Középiskolás éveit Gyergyószentmiklóson, a magyar királyi gimnáziumban járta, itt is érettségizett. A gimnázium épületének a falára , nem rég egy emléktáblát helyeztek el a tiszteletére. Érettségi után a gyulafehérvári teologián folytatta tanulmányait. Pappá szentelése 1934. jún. 29. Rómában jogi diplimát szerzett. A doktori cím megszerzésével Márton Áron a segédpüspökének nevezte ki. 1951. augusztus 24-én letartóztatják, 13 évet raboskodot a kommunista rendszerben , szigorú börtönben. 1964-ben szabadult egy amnesztiával.
Jakab Antalt gyulafehérvári egyházmegye püspökének VI. Pál pápa 1972. február 13-án szentelte püspökké. 1993. május 5-én, 84 éves korában hunyt el súlyos betegségben.
Bővebben az életéről az alábbi linkre kattintva olvashatunk :
https://www.magyarkurir.hu/hirek/jakab-antal-gyulafehervari-megyespuespoek-elete
Jakab Anta nevéhez fűződik nagyon sok intézmény, civil szervezet.
Képek a püspök életéből :
Gyergyókilyénfalvának egy másik híres személyisége György Dénes , Gyergyókilyénfalván született 1887. január 9-én. Meghalt Kolozsváron 1983. augusztus 8-án. Erdélyi magyar újságíró, szerkesztő, versmondó művész.
Életéről, munkásságáról olvashatunk az alábbi linken :
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B6rgy_D%C3%A9nes
Gyergyókilyénfalva a gyergyói medence falvainak egyike , ahol a falusi turizmus , a vedégfogadás jól meg van szervezve. Családi házaknál, kiadó szobák, helyi gasztronomiai hagyományok megőrzésével fogadják a vendégeket. Néhány km körzetben megépített panziókban a turisták kényelmes otthonra találhatnak.
Lásd :
https://www.erdelyiturizmus.hu/?action=entitas®ioId=3505&km=M30
A környék turisztikai szempontból nagyon gazdag a szép tájaival, helyi adottságaival:
Gyergyószárhegyi Lázár-kastély,
Gyergyóditrói templom,
Maroshévízi Bánffy-fürdő,
Borszéki borvízforrások,
Gyergyószentmiklós - Gyilkos-tó,
Békás-szoros - Békás-tó
Gyergyószentmiklós-tól 50-80 km körzetében:
Parajd, Szováta, Korond, Farkaslaka, Székelyudvarhely, Zetelaka- vízgyűjtő. Csíksomlyó, Gyimesek völgye - ezeréves határ. Tusnádfürdő , Szent Anna tó.
Lehetne még folytatni a felsorolást. A látogatóra bízom, hogy látogatása alkalmával még fedezze fel a történelmileg fontos helyeket, emlékműveket, mint pl. a madéfalvi veszedelem emlékmű, nyerhestetői emlékmű, stb.
Az oldal olvasóinak ajánlom, hogy ha még nem járt Székelyföldön , a fent felsorolt tájakon, falvakban, látogasson el egy alkalommal, mert megtapasztalja, hogy az itteni székely emberek fogadtatása úgy megragadja, hogy másodszor is, harmadszor is vissza vágyik erre a gyönyörű vidékre.